پادیوم بلاگ
موج بعدی فین‌تک‌ها در هند

موج بعدی فین‌تک در هند: ترندها و تحول‌ها

رضا دهقان
بانکی و مالی ، مقالات

بازار فین‌تک دنیا رشد سریعی را تجربه می‌کند و در این بین، کشور هند در آسیا یکی از بازارهای بزرگ و رو‌به‌رشد فین‌تک است. آخرین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که ارزش بازار فین‌تک در هند تا سال ۲۰۳۰ به رقم ۲.۱ تریلیون دلار می‌رسد که این کشور را به دومین بازار در منطقه آسیا و اقیانوسیه تبدیل می‌کند.

این رشد مدیون چارچوب‌های رگولاتوری پیشرفته و سیاست‌های دولتی فعالانه است. تنها در سال ۲۰۲۳ بخش فناوری‌های تسهیلات موفق شده ۵۸ قرارداد سرمایه‌گذاری را نهایی کند. در رتبه‌های بعدی بخش‌های مدیریت ثروت و رگ‌تک قرار دارند که به ترتیب ۴۱ و ۳۹ قرارداد سرمایه‌گذاری را امضاء کرده‌اند. این موضوع نشان‌دهنده چشم‌انداز پویا و متنوع صنعت فین‌تک این کشور است.

کشور هند با بیش از ۲۱۰۰ شرکت فین‌تک، سومین ارائه‌دهنده خدمات فین‌تک است. از این تعداد ۶۷ درصد شرکت‌ها طی پنج سال اخیر راه‌اندازی شده‌اند که نشان از عزم این کشور برای کسب سهم بزرگتر در بازار فین‌تک دنیا دارد.

انقلاب فناوری‌های مالی

طی دو دهه اخیر صنعت بانکداری، خدمات مالی و بخش بیمه با ظهور و توسعه فناوری‌های نوین نظیر بلاکچین، محاسبات ابری، هوش مصنوعی، تحلیل داده و وام شخص‌به‌شخص (P2P) تغییرات ساختاری را شاهد بوده‌اند. اما این پایان تحول‌ها نیست و موج دیگری از تغییرات در راه است:

انقلاب دیجیتالی

انقلاب دیجیتالی مبتنی بر فین‌تک بنیان محکم و قابل اطمینانی ایجاد کرده است که منجر به توسعه محصولات مالی نوآورانه شده و صنعت بانکداری و خدمات مالی را دگرگون کرده است. با استفاده از وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌های موبایلی، پرداخت شخص‌به‌شخص و فناوری‌های پرداخت یکپارچه نوع تعامل مشتریان با سیستم بانکی را متحول کرده و از طریق کیف پول‌های موبایلی راهی امن و ساده برای انجام تراکنش‌های روزانه ایجاد کرده‌اند.

بلاکچین در فین‌تک

همان‌طور که شبکه‌های اجتماعی برای همیشه چشم‌انداز صنعت رسانه را تغییر دادند، فناوری بلاکچین در آستانه ایجاد تحول اساسی در بخش بانکی است. ارزش بازار بلاکچین تا سال ۲۰۲۶ به مبلغ ۶۷.۴ میلیون دلار می‌رسد. بلاکچین که به خاطر شفافیت، امنیت بالا و هزینه‌های به‌صرفه شناخته شده است، بین موسسه‌های مالی به سرعت در حال کسب محبوبیت است. با افزایش آگاهی‌ها نسبت به امنیتی که بلاکچین فراهم می‌کند و کاهش هزینه‌ها در نتیجه استفاده از این فناوری، استفاده از آن در سیستم‌ها و خدمات مالی به نظر اجتناب‌ناپذیر می‌رسد. افزایش سرمایه‌گذاری در فناوری‌های بلاکچین توسط موسسه‌های مالی طی سال‌های اخیر خود نشان از عزم این موسسه‌ها برای استفاده از این فناوری در آینده دارد.

بانکداری باز

بانکداری باز در سال گذشته بیش از ۱۱.۴ میلیون تراکنش را پردازش کرده است که یک رکورد به شمار می‌رود. تلاش دولت‌ها و بانک‌های مرکزی برای تعیین چارچوب‌های رگولاتوری و تعیین قوانین جامع برای رشد و توسعه بانکداری باز در کشور خود، نشان می‌دهد که بانکداری باز از حالت یک مفهوم خارج شده و به یک سیستم عملیاتی تبدیل شده است.

هوش مصنوعی در فین‌تک

تاثیر پیشرفت های هوش مصنوعی بر جنبه‌های مختلف زندگی ما از جمله خدمات مالی غیر قابل انکار است. در واقع هوش مصنوعی جدا از هایپ‌های رسانه‌ای، در حال تغییر بنیادین صنعت مالی است. بر اساس مطالعه اخیر شبکه خدمات PwC، بسیاری از تصمیم‌گیران صنعت مالی بخش بزرگی از منابع خود را به توسعه فناوری‌های هوش مصنوعی اختصاص داده و از آن به عنوان یک دارایی استراتژیک یاد می‌کنند.

راهکارهای مبتنی بر هوش مصنوعی در حال متحول کردن چارچوب‌های تصمیم‌گیری بوده و با ساده‌سازی تسک‌های عملیاتی و شخصی‌سازی تعاملات مشتریان، کارایی شرکت‌ها را افزایش داده‌اند.

تصمیم‌گیری‌های آنی مبتنی بر تحلیل داده

ترکیب داده‌های بزرگ (Big Data) و تحلیل در صنعت بانکداری به موسسه‌های مالی اجازه داده تا در لحظه رفتار مشتریان را تحلیل کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنند.تصمیم‌گیری‌های آنی مبتنی بر تحلیل داده ارزش خود را در جنبه‌های مختلف نظیر بهبود سیستم فروش، جلوگیری از کلاهبرداری، ارزیابی ریسک و بازاریابی نشان داده‌اند. پیاده‌سازی استراتژیک تحلیل داده می‌تواند به ارتباط با مشتریان عمق بخشیده و با بهبود کارایی، مسیر را برای رشد پایدار هموار کند.

آینده فین‌تک در هند

رشد بخش فین‌تک نه تنها به رشد کسب‌وکارها کمک کرده، بلکه تجربه کاربری مشتریان را به طرز چشمگیری بهبود داده است. با پیشرفت همواره فناوری، بخش مالی و بانکی باید به طور مداوم خود را فناوری‌های جدید وفق داده و بستری آماده برای یکپارچه‌سازی این فناوری‌ها در سیستم موجود داشته باشد. افق صنعت مالی دربردارنده تغییرات بیشتری خواهد بود و شرکت‌ها و موسسه‌هایی که بتوانند به سرعت خود را با این تغییرات سازگار کنند، در آینده دست برنده را خواهند داشت.