تاریخچه API را بهتر بشناسید.

به دانستن تاریخچه API علاقه‌مند هستید؟ این پست را بخوانید تا متوجه شوید API چگونه طی سال‌ها تغییر پیدا کرده است و چه آینده‌ای پیش رو دارد.


در حال حاضر حتی تصور کردن جهان بدون API بسیار دشوار است. می‌توان گفت اگر این مفهوم که در پشت تمام تکنولوژی‌ها پنهان است وجود نداشت، دنیای ما بسیار با چیزی که در حال حاضر هست متفاوت می‌بود. ما در این پست به تاریخچه API می‌پردازیم و نمونه‌هایی را بررسی می‌کنیم که نشان می‌دهد چگونه یکپارچگی API باعث نوآوری‌های امروز ما شده است.


فرقی نمی‌کند که شما یک مدیر فناوری اطلاعات هستید یا یک توسعه دهنده و یا یک کارمند ساده؟ اگر در مورد این موضوع کنجکاو هستید، در متن پیش رو به پاسخ خود خواهید رسید.

API چیست؟

API مخفف عبارت Application Programing Interface به معنای رابط برنامه‌نویسی کاربردی است که شامل مجموعه‌ای از ابزارها، پروتکل‌ها و روال‌هایی است که برای تولید یک برنامه‌ی کاربردی استفاده می‌شود. یک API نحوه‌ی تعامل و ایجاد ارتباط با نرم‌افزار را بیان می‌کند.


اجازه بدهید با یک مثال توضیح دهیم که یک API چه کاری انجام می‌دهد. فرض کنید داخل یک رستوران هستید، کاربر را به عنوان کسی که می‌خواهد غذا سفارش دهد و نرم‌افزار را به عنوان آشپز و API را به عنوان پیشخدمت رستوران تصور کنید. در یک رستوران باید غذایی که سفارش داده می‌شود به اطلاع آشپز برسد، توسط او پخته شده و در نهایت برای مشتری سرو شود.

رابط کاربردی برنامه‌نویسی
یک گارسون در رستوران نقش API را بازی می‌کند.


این کار در برنامه‌های کاربردی توسط APIها انجام می‌شود چرا که آن‌ها هستند که امکان ارتباط میان کاربران و دستگاه‌ها و برنامه‌های روی آن را ایجاد می‌کنند.


یک نمونه‌ی دیگر که احتمالا تا به حال با آن سروکار داشته‌اید رزرو پرواز است که امروزه اکثرا از طریق وبسایت‌ها انجام می‌گیرد. برای این کار شما ابتدا اطلاعات مرتبط با پروازتان از قبیل مقصد و زمان پرواز را به وبسایت می‌دهید، این وبسایت‌ها دسترسی مستقیم به پایگاه‌ داده‌های خطوط هوایی را ندارند، در نتیجه توسط API های خطوط هوایی این ارتباط را برقرار می‌کنند و گزینه‌های ممکن برای پرواز را در اختیار شما قرار می‌دهند. در واقع آن‌ها سفارش شما را برای خطوط هوایی می‌برند و با غذا نزد شما بازمی‌گردند.


وظیفه API ها ایجاد ارتباط است. آن‌ها راهی هستند که داده‌ها را از یک منبع گرفته و به منبع دیگری منتقل می‌کنند، مثل وب‌سرویس‌ها یا برنامه‌های موبایل.

API توسط چه کسی اختراع شده است؟


روی فیلدینگز

به گفته بسیاری از افراد، تاریخ API توسط مردی به نام روی فیلدینگز که به طور خاص روی سبک‌های معماری و طراحی معماری نرم افزارهای مبتنی بر شبکه کار می‌کرد آغاز شد.

تاریخچه API:
در دهه ۱۹۷۰، API‌ها اولین پیشرفت بزرگ خود را به لطف سیستم‌های توزیع شده تجربه کردند. متدهایی ایجاد شدند که از طریق بسته‌بندیِ داده‌ به کامپیوترها اجازه دسترسی از راه دور به یکدیگر را می‌دادند. یکی دیگر از پیشرفت‌های بزرگ در این دوره پیدایش میان‌افزار مبتنی بر پیام بود که به کسب و کارها روشی را برای یکپارچه‌سازی برنامه‌هایشان در سیستم قدیمیشان ارائه می‌داد. و باید گفت روش ارسال پیام و صف بسیاری از مشکلات مرتبط با سیستم‌های توزیع‌شده را برطرف کرد.

تاریخچه APIها: دهه 1980
یکی دیگر از پیشرفت‌های مهم APIها در اواخر دهه 80 رخ داد. زمانی که برنامه نویسی شی‌گرا مطرح شد و برنامه‌های پیچیده و داده‌هایشان می‌توانستند به صورت اشیا تعریف شوند.

تاریخچه APIها: دهه 1990
در دهه‌ی 90، به لطف پیدایش WWW، وبسایت‌ها و توپولوژی کلاینت-سرور، استفاده از سیستم‌های توزیع شده بسیار رایج‌تر از گذشته شد. در این دوره دوباره شاهد تاثیر برنامه‌نویسی شی‌گرا در تاریخ APIها بودیم. چون در این دهه، تکنیک‌های جدیدی در زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا مطرح شد که اجازه دسترسی از راه دور به اشیا را می‌داد.
در اوایل این دهه، Tim Berners-Lee نمونه اولیه‌ی یک مرورگر وب را که در واقع اولین صفحه HTML هم بود، ارائه داد. پس از آن در سال 1995، جاوا اسکریپت عرضه شد. با اینکه جاوا اسکریپت عملکردی مشابه با HTML داشت، اما در تاریخچه‌ی یکپارچه‌سازی APIها به دلیل قابلیت ایجاد حساب سمت کاربر، نقش مهمی را ایفا کرد.
در اواخر دهه 90 برنامه‌نویسان شروع کردند به استفاده‌ی بیشتر و بیشتر از مزایای وبسایت‌ها و WWW، همچنین برای جلوگیری از مشکلات ناشی از امنیت لایه انتقال، از قابلیت‌های موجود در HTML کمک می‌گرفتند. در نهایت تاریخچه‌ی API و یکپارچه‌سازی آن در این دهه با ارائه معماری سرویس‌گرا بسته می‌شود. این معماری جدید و استاندارد‌های مرتبط با آن به منظور پشتیبانی از نیازهای عملیاتی و غیرعملیاتی محاسبات و سیستم‌های توزیع‌شده، ایجاد شد.

تاریخچه APIها: دهه 2000


این تاریخ جدید از تکنولوژی توسط روی فلدینگ شروع شد که مقاله‌ای اساسی در جهت درک APIها منتشر کرد. البته، این نیز مهم است که اشاره کنیم، Fielding رهبر اولیه در توسعه WWW بود و حتی در ایجاد استانداردهای HTTP نیز بسیار فرد تاثیرگذاری بود. در طی این دهه، متخصصین متوجه شدند که مدل موجود WWW می‌تواند برای مقابله با تلاش‌های ناخوشایند و پیچیده دهه گذشته استفاده شود و همچنین از مزایای زیرساخت‌های فنی آن برای جایگزین کردن میان‌افزارهای مزاحم استفاده کرد.

تاریخچه APIها: 2010 تا به حال


ما در حال حاضر در دورانی از Web API زندگی می‌کنیم که در سال 2005 آغاز شده و از سال 2010، استفاده عمومی از آن افزایش داشته است. یکپارچه‌سازی APIها باعث شد تا راه‌اندازی کسب و کارهایی مثل آمازون و eBay امکان‌پذیر باشد و روز به روز محبوبیت بیشتری کسب کنند.

تاریخچه ادغام API در صنایع خاص


یک راه دیگر برای بررسی تاریخچه یکپارچگی API، تمرکز بر نوآوری‌هایی است که به وسیله‌ی آن ایجاد شد. همانطور که قبلا گفته شد، تاریخ API تا اوایل سال 2005 گام‌های کوچکی را طی‌می کرد اما پس از آن، همه چیز شروع به تغییر سریع کرد.
چهار نکته‌ی اصلی درباره‌ی تاریخچه API وجود دارد:

  • تجارت الکترونیک
  • شبکه‌های اجتماعی
  • ابر
  • موبایل

آینده‌ی APIها:

در آینده‌ای بسیار نزدیک، انتظار می‌رود API ها در سه زمینه‌ی زیر تحول ایجاد کنند:

چابکی کسب و کارهای بزرگ:
یکی از زمینه‌هایی که API ها در آینده در آن تغییر ایجاد می‌کنند این است که آن‌ها چابک‌تر هستند. کسب‌و‌کارها، API های خود را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهند و باعث می‌شوند آن‌ها به اهداف و منافع زیادی برسند. همانطور که یکبار اینستاگرام اشاره کرد، اگر کسب و کارها API ها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار ندهند، آن‌ها خودشان راهی برای برقراری ارتباط پیدا خواهند کرد.

معماری مایکروسرویس‌ها:
معماری مایکروسرویس‌ها یکی از روش‌های توسعه نرم‌افزار است که به شما این امکان را می‌دهد که برنامه‌ها را به صورت سرویس‌های قابل توسعه و ماژولار، ایجاد کنید. این سرویس‌ها مستقل از هم عمل می‌کنند اما از طریق یک مکانیزم سبک با هم در ارتباط هستند و در نتیجه می‌توانند در راستای هدف تعیین شده با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اجرا شوند.


این یکی از مهمترین ویژگی‌های API ها خواهد بود که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با استقلال بیشتری از APIها استفاده کرده و با ادغام آن‌ها نوآوری ایجاد کنند.

نتیجه‌گیری:
تکنولوژی‌های جدید به سرعت در حال رشد هستند و این باعث می‌شود تکنولوژی‌های قدیمی در حاشیه قرار بگیرند. در نتیجه کسب و کارها باید راهی پیدا کنند که سرمایه‌گذاری‌هایی که برای تکنولوژی‌های قدیمی انجام داده‌اند هدر نرود و در عین حال بتوانند با تکنولوژی جدید هماهنگ شوند. این نیاز خاص کسب و کارها باعث به وجود آمدن شرکت‌هایی شده که به طور تخصصی در زمینه API ها فعالیت می‌کنند و به کسب و کارها کمک می‌کنند با استفاده از APIها سیستم اصلی کسب و کار خودشان را توانمند کنند. در نتیجه کمک گرفتن از کسب‌وکارهایی که به صورت تخصصی در زمینه‌ی API ها فعالیت می‌کنند، یکی از بهترین و موثرترین راه‌ها برای اطمینان از این است که همگام با تکنولوژی روز و سایر رقبا در حال حرکت هستید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط